İslam Ülkelerinin Savunma Sanayi İş Birliği Bu Kongrede Tasavvur Edildi

İslam ülkeleri Ortak Askeri Standardizasyon Merkezleri oluşturulması, İslam ülkeleri arasındaki işbirliği ve tesisleşme konularının belirlenmesi, İslam ülkelerinin kullandığı ve ürettiği savunma sanayi ürünlerinin belirlenmesi ve geliştirilmesi konu başlıkları bu kongrede ele alındı.

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) ve Üsküdar Üniversitesinin iş birliğiyle ASRİKA Ortak Savunma Sanayii Üretimi temasıyla İstanbul’da 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi 19-20 Aralık tarihlerinde düzenlendi.

Kongrenin açılışında konuşan Tanrıverdi, kongrenin, İslam ülkelerinin ortak bir irade altında toplanması için gerekli müesseseleri ve bunların olması gereken mecrasını tespit ederek karar vericilere bir model sunmayı amaçladığını söyledi.

Tanrıverdi, İslam birliği için ortak sanayi üretiminin usul ve esaslarının tespiti başlığında, ASRİKA ortak savunma sanayi ana temalı 3. kongrenin amacının, İslam coğrafyasının ihtiyacı olan bütün savunma sanayi ürünlerinin üretiminde kendi kendisine yeterli olabilecek ve dünya standartlarının üzerinde teknolojiyi bulup kullanmasını sağlayacak bir sistemin kurulmasının usul ve esaslarının tespiti olduğunu belirtti.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da ASRİKA kelimesinin daha çok telaffuz edilmesi gerektiğini çünkü İslam dünyasının geleceğinin bu birliktelikte olduğunu söyledi.

Bu coğrafyada 1,8 milyar insanın yaşadığını ifade eden Tarhan, “Bu insanlar birlik içinde hareket edebilse en büyük etki gücünü ortaya çıkaracaklar. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, siyasal iradenin önemi var ama bu işi kalıcı yapacak olan, insanlardaki kalbi değişikliklerin neler olduğu, zihinsel dönüşümün nasıl olacağıyla ilgili.” dedi.

İki gün süren ve yoğun katılımla gerçekleşen kongrenin sonunda, yurt dışından ve Türkiye’den gelen katılımcılar, Baykar Savunma firmasını ziyaret etti. Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın bir sunum yapmasının ardından heyet, firmanın üretim hattını gezerek ürünler hakkında bilgi aldı.

ASSAM Genel Başkan Yardımcısı Ersan Ergür, kongrenin medya sponsoru Savunma Sanayii Dergilik’e, kongreye şu sözlere değerlendirdi:

ERSAN ERGÜR assam ile ilgili görsel sonucu

Bu yıl üçüncüsünü düzenlemiş olduğumuz 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi İslam ülkeleri arasında savunma sanayii işbirliği usul ve esaslarının tespiti ASRİKA ortak savunma sanayii üretimi ana temasıyla yapmış olduğumuz kongremiz çok verimli geçti. Geçtiğimiz yıllardan daha fazla ilgi, daha yoğun katılımlı olduğunu gördük. Bu kongremize 41 ülkeden katılımcı geldi ve bu 41 ülkeden toplamda -yerli ve yabancı olmak üzere- 47 bildiri sunuldu. Bu 47 bildiriyi toplamda 57 akademisyen sundu. Halkın ve İstanbul halkının, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelenlerin katılımı ve katılımlardaki ilgi ve destek de fazlaydı. Bu kongremizde darbeyi vuran unsur şu oldu: Savunma sanayii gerçekten bütün dünya Müslümanları üzerinde bir milli ruhun harekete geçmesini sağlayan bir öge olarak ortaya çıktı.


Kaynak:

3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi Sona Erdi (Savunma Sanayii Dergilik)