Yeni Bir Dünya İçin Barış, Adalet ve Merhamet

ESAM (Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi) ev sahipliğinde 28. Uluslararası Müslüman Topluluklar Kongresi yurt içi ve yurt dışından yoğun bir katılımla Ankara’da düzenlendi.

İlki 1992 yılında gerçekleştirilen MTB toplantılarının 28.si bu yıl 14-15 Aralık 2019 tarihlerinde Ankara’da icra edildi. ESAM Genel Merkezi tarafından organize edilen MTB Kongresi’ne dünyanın dört bir yanından geniş bir katılım sağlandı.

İslam Birliği Yolunda Bir Temel Taşı: Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi

İlk toplantıdan bugüne kesintisiz olarak her yıl gerçekleştirilen MTB toplantılarına İhvan-ı Müslimin, Cemaat-i İslami gibi büyük İslami hareketlerin liderleri ve temsilcileri, ülkelerin devlet başkanları, başbakanları, bakanları, Müslüman toplulukların liderleri veya temsilcilerinden oluşan geniş ve seçkin bir katılımcı topluluğu katılım sağlamaktadır. Endonezya’dan sadece 300 Müslüman’ın hayat sürdüğü Barbados Adası’na kadar geniş bir coğrafyadan, adını bile duymadığımız ülkelerde yaşayan Müslümanların temsilcileri MTB toplantılarına katılarak aynı ideal uğruna paylaşılan heyecana ortak olmaktadır.
MTB toplantılarının her yıl böylesine geniş bir katılımla gerçekleştirilebiliyor olması İslam birliğinin içi boş bir slogan, gerçekçi olmayan bir hedef olmadığını gösteren canlı bir kanıttır. Her yıl bir çağrı ile dünyanın dört bir yanından bir araya gelerek aynı ideali paylaşan, birbirlerinin dertleri ile hemhal olan ve ortak projeler ortaya koyan Müslümanların İslam Birliği çerçevesinde bir araya gelmesi ve insanlığın saadeti yolunda ortak hedeflere yürümesi zor bir iş değildir. Bu nedenle MTB kongreleri hem bize hem ümmetin temsilcilerine hem de İslam Birliği hedefini gerçekçi bulmayanlara, yürünen yolun ve kuşanılan idealin büyüklüğünü, ulaşılabilirliğini ve hatta zorunluluğunu ortaya koyan müşahhas bir gösterge niteliğindedir.
MTB kongreleri bu boyutuyla sadece İslam Birliği’nin ulaşılabilir bir hedef olduğunu göstermekle kalmamakta, aynı zamanda İslam Birliği’nin gerçekleştirileceğine dair inancımızı da her yıl tazelemektedir. MTB kongrelerine katılan Müslüman devlet ve toplulukların lider ve temsilcileri ile görüşünce İslam Birliği’nin mutlaka kurulacağı, bunun için sadece ümmete önderlik edebilecek ve birleştirici rol üstlenecek bir iradeye ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Bu durum ise İslam Birliği’nin tesis edileceğine dair inancımızı diri tutmaktadır.

Muhammed Maruf, Milli Gazete

Programda toplamda 6 oturum yapılarak, 40 civarında tebliğ sunuldu. Ve toplantıda yapılan müzakereler bir sonuç deklarasyonu olarak da kamuoyuna takdim edildi. ‘Yeni Bir Dünya İçin Barış, Adalet ve Merhamet’ temasıyla düzenlenen programa 60 ülkeden 120’ye yakın İslam dünyasının siyasi hareket liderleri, başkanları, temsilcileri, sivil toplum ve kanaat önderleri, akademisyenler, ilim adamları, aktivistler ve kurum temsilcileri katıldı. Programda toplamda 6 oturum yapılarak, 40 civarında tebliğ sunuldu. Ve toplantıda yapılan müzakereler bir sonuç deklarasyonu olarak da kamuoyuna takdim edildi. Verilen mesajların ardından kongre sona erdi.


Kaynak

İslam Birliği Yolunda Bir Temel Taşı: Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi -1